Etsitään pääsihteerin opintovapaan sijaista

Naisia ulkona syksyllä

Naisjärjestöt yhteistyössä – Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on yhteiskunnallinen järjestö, johon kuuluvat eduskunnassa edustettuina olevien puolueiden naisjärjestöt sekä kolme puoluepoliittisesti sitoutumatonta järjestöä. NYTKIS saa toimintaansa valtionapua ja työskentelee sukupuolten välisen tasa-arvon saavuttamiseksi.

Pääsihteerin työtehtäviin kuuluu mm:

• Toimii yhdistyksen hallituksen esittelijänä ja asiantuntijana. Toteuttaa hallituksen päätökset.

• Vastaa yhdistyksen taloushallinnosta.

• Koordinoi yhdessä hallituksen jäsenten kanssa yhdistyksen kansainvälisiä suhteita sekä edustaa yhdistystä.

• Toimii Helsingin Punavuoressa sijaitsevan toimiston esihenkilönä.

Tehtävän hoitaminen edellyttää suomalaisen tasa-arvokentän hyvää tuntemusta, soveltuvaa korkeakoulututkintoa, järjestökokemusta, taloushallinnon osaamista, hyvää organisointikykyä sekä suomen, englannin ja ruotsin kielen taitoa. Tehtävän täytössä eduksi katsotaan poliittisen kentän ja naisjärjestöjen tuntemus sekä sukupuolentutkimuksen opinnot.

Viikkotuntimäärä on 37,5 h/ viikko. Kuukausipalkka on 3300 e/ kk sekä lounasseteli- ja virikesetelietu. Toimipiste sijaitsee osoitteessa Bulevardi 11 A 1, 00120 Helsinki.

• Hakuaika 22.9– 6.10.2020

• Haastatteluun kutsuttaville ilmoitetaan viimeistään 16.10.2020

• Haastattelut pidetään pääsääntöisesti viikolla 43/ 2020.

Lisätietoja tehtävästä: NYTKISin pääsihteeri Johanna Pakkanen, puhelinajat 25.9. klo 14-16  ja 1.10. klo 15-18  puh. 050-4696242.

Lähetä hakemuksesi otsikolla ”Pääsihteerin opintovapaan sijainen” 6.10.2020 mennessä sähköpostiosoitteeseen: johanna.pakkanen@nytkis.org

Naisjärjestöt Yhteistyössä – Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry

Naisjärjestöt Yhteistyössä – Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on kattojärjestö, johon kuuluvat Kokoomuksen Naisten Liitto ry, Kristillisdemokraattiset Naiset ry, Naisasialiitto Unioni ry, Naisjärjestöjen Keskusliitto ry, Perussuomalaiset Naiset ry, Sosialidemokraattiset Naiset, Sukupuolentutkimuksen seura ry, Suomen Keskustanaiset ry, Svenska Kvinnoförbundet r.f, Vasemmistonaiset ja Vihreät Naiset ry.