NYTKIS etsii vakinaista pääsihteeriä

Nainen tietokoneella.

Naisjärjestöt yhteistyössä – Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry hakee pääsihteeriä vakinaiseen työsuhteeseen.

Naisjärjestöt yhteistyössä – Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on yhteiskunnallinen järjestö, johon kuuluvat eduskunnassa edustettuina olevien puolueiden naisjärjestöt sekä kolme puoluepoliittisesti sitoutumatonta järjestöä. NYTKIS saa toimintaansa valtionapua ja työskentelee sukupuolten välisen tasa-arvon saavuttamiseksi.

Pääsihteerin työtehtäviin kuuluu mm:

• Toimii yhdistyksen hallituksen esittelijänä ja asiantuntijana. Huolehtii päätösten toimeenpanosta.

• Vastaa yhdistyksen taloushallinnosta.

• Koordinoi yhdessä hallituksen jäsenten kanssa yhdistyksen vaikuttamistyötä, kansainvälisiä suhteita sekä edustaa yhdistystä.

• Toimii muun henkilökunnan esihenkilönä.

Tehtävän hoitaminen edellyttää suomalaisen tasa-arvokentän hyvää tuntemusta, soveltuvaa korkeakoulututkintoa, järjestökokemusta, taloushallinnon osaamista, hyvää organisointikykyä sekä suomen, englannin ja ruotsin kielen taitoa. Tehtävän täytössä eduksi katsotaan poliittisen kentän ja naisjärjestöjen tuntemus sekä sukupuolentutkimuksen opinnot.

Viikkotuntimäärä on 37,5 h/viikko. Kuukausipalkka asettuu 3600-4104 euron välille riippuen työkokemuksesta ja lisäksi sekä lounasseteli- että virikesetelietu. Toimipiste sijaitsee osoitteessa Bulevardi 11 A 1, 00120 Helsinki. Tehtävässä on mahdollisuus tehdä halutessaan etätyötä.

Lisätietoja tehtävästä: NYTKISin varapuheenjohtaja Eekku Aromaa, numero 040 773 9632.

Lähetä hakemuksesi otsikolla ”Pääsihteeri Nytkisiin” 17.5. Klo 12.00  mennessä sähköpostiosoitteeseen: eekku.aromaa@naisunioni.fi

Naisjärjestöt Yhteistyössä – Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry

Naisjärjestöt Yhteistyössä – Kvinnoorganisationer i Samarbete NYTKIS ry on kattojärjestö, johon kuuluvat Kokoomuksen Naisten Liitto ry, Kristillisdemokraattiset Naiset ry, Naisasialiitto Unioni ry, Naisjärjestöjen Keskusliitto ry, Perussuomalaiset Naiset ry, Sosialidemokraattiset Naiset, Sukupuolentutkimuksen seura ry, Suomen Keskustanaiset ry, Svenska Kvinnoförbundet r.f, Vasemmistonaiset ja Vihreät Naiset ry.