Naisjärjestöt yhteistyössä NYTKIS ry lausui EU:n palkka-avoimuusdirektiivin kansallisesta toimeenpanosta. Direktiivin toimeenpano tarjoaa mahdollisuuden vahvistaa sukupuolten palkkatasa-arvoa Suomessa, mutta NYTKIS näkee hallituksen esityksessä edelleen puutteita.
Naisten ja miesten välinen palkkaero on Suomessa edelleen noin 16 prosenttia. NYTKISin mukaan palkka-avoimuusdirektiivin kunnianhimoinen toimeenpano tarjoaisi palkkatasa-arvon edistämiseen tehokkaita välineitä.
Hallituksen esityksessä vahvistetaan työntekijöiden tiedonsaantioikeuksia, lisätään palkkaerojen järjestelmällistä seurantaa ja asetetaan työnantajille velvollisuus puuttua perusteettomiin palkkaeroihin. NYTKIS pitää kuitenkin ongelmallisena, että useissa keskeisissä kysymyksissä hallitus on päätynyt direktiivin edellyttämään vähimmäistasoon.
NYTKIS antoi asiantuntijalausunnon ja oli kuultavana 15.9.2026 Eduskunnan työ- ja tasa-arvovaliokunnassa, jossa käsitellään hallituksen esitystä EU:n palkka-avoimuusdirektiivin kansallisesta toimeenpanosta.
Samanarvoisen työn määrittelyä, kattavampia velvoitteita ja sukupuolineutraalia kieltä
CEDAW-sopimus velvoittaa Suomea edistämään sitä, että samanarvoisesta työstä maksetaan samaa palkkaa. NYTKISin mukaan samanarvoisen työn käsite tulisi määritellä laissa, jotta tiedetään, mitä töitä tulee verrata keskenään samanarvoisiksi.
Hallituksen esityksen mukaan työnantajan velvollisuus antaa tietoa työntekijöiden palkkakehityksestä koskisi vain työnantajia, joilla on vähintään 50 työntekijää. NYTKIS esittää, että tämä rajaus poistetaan. Työntekijän on voitava ymmärtää oman palkkansa ja palkkakehityksensä perusteet.
Lisäksi hallituksen esityksen mukaan vähintään 100 työntekijää työllistävien työnantajien olisi ainoastaan ilmoitettava tietoja sukupuolten palkkaeroista ja tehtävä yhteinen palkka-arviointi. NYTKIS esittää, että velvoitteet ulotetaan vähintään 30 työntekijää työllistäviin työnantajiin, mikä olisi linjassa voimassa olevan tasa-arvolain kanssa.
Hallituksen esityksen mukaan yhteinen palkka-arviointi käynnistyisi vasta, jos naisten ja miesten keskipalkkojen välinen ero on vähintään viisi prosenttia eikä erolle löydy hyväksyttävää perustetta. NYTKIS näkee tässä riksin, että viidestä prosentista tulisi hyväksyttävän palkkaeron raja. NYTKIS korostaa tarvetta varmistaa, ettei lakiuudistuksessa mikään kirjaus mahdollista tai oikeuta sukupuoleen perustuvia palkkaeroja.
Huolta herättää myös se, että sukupuolineutraaleja työpaikkailmoituksia ja tehtävänimikkeitä koskeva sääntely on poistettu hallituksen esityksestä. Sukupuolisegregaatio on Suomessa EU:n voimakkaimpia, ja sukupuolittuneet tehtävänimikkeet voivat ylläpitää käsityksiä siitä, millaiset tehtävät soveltuvat naisille ja miehille. NYTKIS esittää, että sääntely sukupuolineutraaleista työpaikkailmoituksista ja tehtävänimikkeistä sisällytetään tasa-arvolakiin.
NYTKIS katsoo, että tasa-arvovaltuutetulle on turvattava riittävät resurssit palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanoon ja valvontaan. NYTKIS peräänkuuluttaa myös tasa-arvolain kokonaisuudistusta sekä kannustaa hallitusta selvittämään Islannin mallin käyttöönottoa palkkatasa-arvon edistämiseen Suomessa.
Lue myös NYTKISin aiempi lausunto hallituksen esityksestä tasa-arvolain ja eräiden muiden lakien muuttamiseksi (palkka-avoimuusdirektiivin kansallinen täytäntöönpano)